ELÁN

27.04.2009 19:40

Rok 1968.  Pár  chalanov  skúša hrať. Takých v tej dobe bolo...Ibaže partička   okolo Vaša Patejdla   rozhodne  nemienila stíchnuť.  Nebola sila, ktorá by ich zastavila. Mlátili do nástrojov  aj niekoľko hodín denne. Za heslo si dali lásku a pravdu.

Kluby, zábavy a Kaskadér

V 7O. rokoch sa  kluby a zábavy stali  ich domovom. Hrali stále a čím ďalej hlasnejšie. A slovo elán  trochu menilo svoj pôvodný  význam. Ukrýval sa za ním spolok cvokov s celkom pestrým životom  a hlavne čertovsky dobrou muzikou. Len čo po prvýkrát  zaspievali Kaskadéra, odsúdili sa k úspechu. Bratislavská lýra bola istá.

Rozprávka

Potom  už sa to nedalo zastaviť. Jeden hit za druhým  a najrôznejšie  ocenenia a Zlatých Slávikov  nestíhali počítať. Preplnené športové štadióny, davy Fanúšikov a  sláva. Jeden vydaný album striedal druhý. Úspech sa stupňoval. Toto všetko dostalo svoje meno. Elánizmus -život, štýl a pozitívna vlna energie. Splnený rozprávkový sen a  šialená rýchlosť. Trvalo to dlho. Nestíhali žít a stalo sa to, čo najskôr muselo. Prišla daň za splnené priania.

Rande s nebezpečnou kráskou

V deň, kedy sa Jožova milovaná motorka stretla s autom nepozorného nemeckého vodiča, sa zastavil čas. Nastalo bezmocné ticho.  Slová, ktoré by vystihli pocity kamarátov, kolegov a obyčajných ľudí neexistujú. Státisíce  fanúšikov  v oboch republikách prosili Joža, aby to nevzdával. Rande s kráskou na pražskom orloji sa nekonalo a návrat Joža Ráža a skupiny Elán na pódia je mnohými považovaný za zázrak.

Od Tatier k Dunaju

...a  od preplnenej Letnej k vypredanej Carnegie Hall

Návrat Elánu na pódia  bol veľkolepý.  Vypredané svetové turné a Megakoncert na Letnej. Ako prvá a doposiaľ jediná domáca skupina pokorila bájnu Letnú a v jeden deň na jednom mieste spievalo s Elánom cez 80 tisíc ľudí. Beznádejne vypredaný každý koncert sa stal vecou rovnako samozrejmou ako  fakt, že si Jožo, Jano a Vašo podmanili svetový hudobný Olymp - newyorskou Carnegie Hall. Vypredaná americká sieň slávy zapísala meno Elán do svojich dejín vedľa Beatles,  Doors a  Rolling Stones.

Bozk ohňa s papierom

To je nekonečná túžba, boj, pokora i rozum. A čas. Spomínate na tú školnú partičku? Sú tu stále.  Iní a  pritom rovnakí. Na pravdu a lásku veria stále.

TOPlist